•  

  (+90) 541 557 57 59

 •  

  info[@]aurorayazilim.com

E-Ticaret Web Sitelerinde Seo Çok Önemlidir. Çünkü Seo'su olmayan Arama Motorlarında Yer Alamayan E-Ticaret Siteleri de Normal Her Site Gibi Arka Sayfalarda Kaybolur Gider. Peki Onca Yatırım Yaparak Hazırlattığımız E-Ticaret Web Sitelerinin Arama Motorlarında Yer Alması İçin Neler Yapılabilir. Web Sitemizi Nasıl Yok Olmaktan Kurtarabiliriz. İşte Cevapları...

Bir e-ticaret sitesini yaptırırken normal web sitelerinden farklı olarak sunucu için ayrı bedeller, trafik için ayrı bedeller, ssl sertifikası, özel ip gibi ekstra masrafların yanı sıra bir de en önemlisi e-ticaret sitesinin kendi yazılım masrafı ile diğer web sitelerinden farklı olarak bir çok bedel altına giriliyor. Normal web sitelerinden farklı olarak bu sitelerden para kazanmamız gerekiyor. Peki Google gibi arama motorlarında yer alamazsak ne olur.

Satış Yapamazsanız Sizde Siteniz de Kaybeder.

O kadar masraf yaptırıp seo işlemini göz ardı etmek çok lüks bir dükkanı hiç duyurmadan dağın başına açmak gibidir. Kısacası kimse sizi bilmez, tanımaz ve kimse size gelmez. Yani o kadar lüks olan eşyalarınızı sadece kendiniz kullanmak zorunda kalırsınız. E-ticaret siteleri de böyledir. Kazanmak için seo ve adwords gibi yada yeniden pazarlama mailing gibi hizmetleri de almanız gerekir. Bunun için sitenizin yıldızınız parlatmak için site önerilerimiz var. Lütfen dikkatlice okuyunuz :)

Analizlere odaklanmanın, hedef ve planlama yapmanın değerini bilmelisiniz. En önemli adım budur.

E-Ticaret siteleri yurdumuzda oldukça yaygın durumda. Arama motorundan ne zaman bir şey arasanız hemen karşınıza bir e-ticaret sitesi çıkıyor. dolayısı ile her sektörün kendine özgü çok fazla rakibi var, pazar payı e-ticaretin her sektöründe yüksek durumda. Ancak olmayan bir ürünün satışını yapmak sizi farklı kılabilir. Bunun dışında sizde normal ürün portföyü ile satışa çıkıyorsanız işinizin en önemli hedefi rakip analizleri yapmaktır. Rakip analizi ise boş vakitlerinizi değerlendirmek amacıyla yapacağınız bir şey değildir. Bunun için çok önemli hususlara dikkat etmeniz gerekir. Hangi anahtar kelimelerde çıkıyor? sitesinin durumu ne, satışlar ne durumda, sosyal medya durumu nasıl, reklama ne kadar önem veriyor. Bunların araştırmasını mutlaka yapmalısınız.

Gerekli seo uygulamaları nelerdir?

Web sitenizin iki çeşit seo işlemi vardır. Bu seo iç seo ve dış seodur. Bunları da başlıklar altında inceleyelim.

Site içi seo nedir nasıl yapılır? Site Seo Analizleriniz Nereden Yapabilirsiniz?

Site içi seo sitenizin kaynak kodlarının ve kod hiyerarşisinin düzgün biçimde kodlanması ile olur. Arama motorlarının sitenizi göz önüne çıkarması ve ilk sıralara taşıması için sizden bazı haklı beklentileri vardır.

 • Title etiketlerini belirli karakter uzunluğunun dışına çıkmadan, anahtar kelimelerinizi de içerecek şekilde hatta" | web tasarımı | yazılım | mobil uygulama geliştirme " şeklinde yapmanız iyi olacaktır. çünkü aradaki düz çizgi aramalarda kendisinden sonra gelen kelimyle bi önceki kelimeyi bağdaştırır.
 • Site Url lerinizin arama motoru dostu olması gereklidir. Örnek verecek olursak "siteadı.com/bebek-arabalari" şeklinde olması gerekir site adından sonraki kısmın index.php?pageid=25 vs gibi olması seo da negatif bir unsurdur.
 • Site Açıklaması yani description etiketini mutlaka yazın. Lakin 170 karakteri geçen ve sitenizin içeriğinden alakasız ve anlamsız şeylerle belirtmeniz. Siteniz için pozitif yerine negatif bir etki bırakır. Ayrıca bütün sayfalarınızın description etiketleri aynı olmamalı her sayfa özgü, özgün bir yazım dili kullanılmalıdır.
 • Canonical Link Kullanımı önemlidir. Bir çok sayfanız var ve bu sayfaların birbirine benzer olanlarıda var. Siz hangi sayfanızın google tarafından dikkat edilmesini istiyorsanız Canonical Linki o sayfada kullanmalısınız. Örnek Canonical Kullanımı şöyledir."<link rel=canonical href=siteadı.com/site-analizleri />" 
 • Siteniz çok dilli yani multilanguage ise hreflang etiketini kullanmayı unutmayınız.
 • Site haritanızı oluşturun ve güncelleme sıklığını sizin site güncelleme sıklığınıza göre biçimlendirerek google web master tool dan ekleme işlemini yapın.
 • Anahtar kelime kullanımı yani keywords ü fazla abartmayınız çünkü fazla anahtar kelime kullanımı sitenizi spama sokabilir.
 • Site kodlarınızı https://validator.w3.org/ adresinden kontrol edebilir gerekiz kod kullanımını yada hatalı kod kullanımınızı buradan tespit ederek gerekli düzenlemelerinizi yapabilirsiniz
 • Yine gtmetrix ve google ın pagespeed insight sitesinden sitenizin hızını ölçüp size verdiği direktifler ile css, javascript, resimlerin optiimizasyonu gibi tüm optimizeleri buradan yapabilirsiniz.

Site dışı seo nedir? Nasıl yapılır?

Web sitenizin dış linklerini sağlıklı web sitelerinden oluşturmalısınız. Piyasada malesef backlink paketleri adı atında satılan ve sitenizi spama düşüren kullanıcıları iyi birşey yapayım derken mağdur hale getiren çok fazla web sitesi mevcut tavsiyemiz bunlardan faydalanmayın. Onun yerine çok bilindik sitelerin içlerine kendi site linklerinizi uygulatın örneğin kariyer, yenibiriş vb. gibi. Evet bunların maliyetleri var ama yapacağınız en sağlıklı dış link uygulamaları diyebiliriz. Yine ayrıca ücretsiz olup backlink bırakacağınız bir çok siteyi de internet sitelerinden bulmanız mevcut.

Sosyal imleme yapın. Yani sosyal paylaşım sitelerinde çok aşırıya kaçmadan bir ürün paylaşın ve linkini verin. ama sadece link yeterli değil. linki verirken ürününüz ile ilgili kısa öz ve anahtar kelimeli bir açıklama girmeyi de kesinlikle unutmayın.

Dış seo sizin sitenizin trafik çekmesini sağlar böylece sitenize ziyaretler ve girişler artar. doğru tanımlamalar ile verdiğiniz backlink ler sitenize giren kişilerin site içinde konaklama yani gezinme süresini de artıracaktır. Bu da size olumlu sonuçlar getirir.

Peki Sitelerimizi Hangi sitelerden Analiz Ettirebiliriz?

Web sitenizin optimizasonu hakkında optimize durumunu pagespeed insights, gtmetrix ten yapabilirsiniz

Wm aracı seo analizi ile sitenizde eksik olan seo unsurlarını görebilirsiniz.

Sitenizi webmaster tool da tanımlayın ve hata mesajları uyarı mesajlarını buradan görüntüleyerek gerekli düzenlemeleri yapın

Web sitenizi haritalara kaydedin. 

Sitelerinizin Görseller sayfasında da yer alması için imajlarınıza alt etiketi oluşturun. Yalnız önemli bir nokta var ki o da site imaj adınızı ve alt etiketini aynı yaparsanız ve imaj genişlik yükseklik değerlerini girerseniz bu faydanıza olacaktır.

Sitenizin arama motoru optimizasyonu hakkında bizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazar: Yusuf Balcıoğlu

 

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

+90 (541) 557 57 59